Загальна кількість переглядів сторінки

середа, 14 листопада 2018 р.



«Західно-Українська Народна Республіка: революція, державність, соборність.
До 100-річчя утворення ЗУНР»

У листопаді 2018 р. виповнюється 100 років від дня проголошення Західно-Української Народної Республіки, а в січні 2019 р. – 100 років від часу підписання Акту Злуки ЗУНР та УНР. За період, що минув після попередніх ювілейних наукових форумів, присвячених історії ЗУНР (Івано-Франківськ, 1993; Івано-Франківськ, 1998; Івано-Франківськ – Львів, 2003; Львів – Івано-Франківськ – Чернівці, 2008, Івано-Франківськ, 2013 та інших), у дослідженні цієї проблематики відбулися помітні зміни. За останні роки побачила світ низка фундаментальних колективних та індивідуальних праць, видано унікальний багатотомний збірник документів і матеріалів, що охоплюють найрізноманітніші аспекти боротьби за відновлення і збереження української державності на західноукраїнських землях у 1918 – 1923 рр.
Цьогорічна конференція покликана узагальнити історіографічні й археографічні здобутки та методологічні аспекти вивчення історії ЗУНР, проблем національно-визвольного руху українського народу, його соціального, етнокультурного та духовного розвитку, сприяти поглибленню пов’язаних із цією тематикою студій у галузі біографістики, реґіоналістики, а також компаративістських, порівняльно-історичних досліджень. Зберігають свою актуальність у складних умовах сьогодення  нові підходи до переосмислення й узагальнення історичного досвіду державотворення в ЗУНР, її внутрішньої і зовнішньої політики, національних процесів, місця у тогочасній системі міжнародних відносин.
Потребують нового погляду й детальнішого аналізу та висвітлення найрізноманітніші питання місця й ролі національно-державного відродження і соборності на початку ХХ ст. в історичній долі України та Центрально-Східної Європи. На часі посилення історіософського, людського, гуманістичного, культурно-антропологічного і просопографічного вимірів у дослідженні проблем історії ЗУНР, у контексті історії повсякденності, гендерної, соціальної, інтелектуальної, усної історії, що передбачає звернення більшої уваги на персоналії, відомі та маловідомі постаті діячів та учасників національно-визвольних процесів.
До здорового харчування всі приходять по різному. Мало хто вже народжуються з прагненням правильно і раціонально харчуватися, але більшість на такий подвиг йде тільки завдяки різним обставинам. Похитнулося здоров’я, з’явилася зайва вага – ці факти стають потужними стимулами до зміни харчових звичок і пристрастей. Пропонуємо вам попередити різноманітні розлади організму, які змусять вас турбуватися про своє харчування і перейти на здорове харучування вже зараз. Пропонуємо вам ознайомитися із принципами такого харчування.

 1. Людину живить не те, що вона з’їла, а те, що засвоїлося.
Травлення – це процес, який пов’язаний зі значними енерговитратами, і організм повинен бути готовий до прийому їжі. Природою встановлений сигнал готовності –почуття голоду. Їжа без почуття голоду не про запас іде. Вона лише перевантажує і засмічує організм. Критерій здорового апетиту – сильне бажання що-небудь з’їсти, навіть найбільш неапетитні речі (шкірка черствого чорного хліба). При думці навіть про таку їжу починається процес виділення слини. Такого голоду не буває відразу після напруженої роботи, після охолодження або перегрівання, після бурхливих емоцій. У цих випадках не варто і сідати за стіл (знавці здорового харчування рекомендують спочатку 20-40 хвилин відпочити). Не хочеться їсти і при різних захворюваннях. І не треба насильно годувати хворих! Організм спеціально економить сили, енергетика перебудовується на боротьбу з хворобою. Як тільки тілу знадобиться їжа, відразу виникне голод. Щоправда, при деяких хронічних захворюваннях справді здорового почуття голоду не виникає, або воно проявляється спотворено. Наприклад, при сильно зниженій кислотності шлункового соку або при великій зашлакованості, коли вже через кілька годин після пропущеного обіду починає боліти голова, з’являється хвороблива слабкість та інші неприємні симптоми, хоча по-справжньому ми ще не зголодніли. У цих випадках найдієвіший спосіб лікування та очищення – голодування.


 2. Один з найважливіших принципів – ретельне пережовування.
Пам’ятайте, що в грудці їжа не засвоюється! Жувати слід до тих пір, поки шматочок не стане рідким. Тоді навіть найбільш важка їжа засвоїться відносно легко. Адже при жуванні відбувається не тільки механічне подрібнення, але і зміна консистенції і початкове розщеплення крохмалів та частково білків ферментами, які містяться у слині.

3. Їжа повинна бути смачною!
Несмачна їжа погано засвоюється, адже синтезом багатьох травних ферментів керує язик. Зрештою, при справжньому голоді позбавленою смаку здається тільки погана їжа. Натуральна незіпсована їжа, навіть найпростіша, по-справжньому голодними людьми сприймається з радістю. Не варто себе особливо мучити, але не варто і потурати своїм слабкостям.

 4. Снідайте фруктами.
Найкраще взагалі не снідати або ж обмежуватися фруктами, соками, кисляком, чаєм з трав. З полудня і до вечора можна влаштовувати 2 або 3 грунтовних прийоми їжі. Одні як слід підкріплюються під час обіду та вечері і вживають легку їжу у полудень. Інші обходяться без полудня або без обіду. Деякі люди взагалі їдять раз на день. Головне – не перекушувати в проміжках між їжею. Нехай людина снідає, обідає чи вечеряє, але між цими прийомами їжі шлунок повинен відпочивати. Припустимо, за півгодини-години до істотної трапези з’їдати що-небудь з фруктів або пити соки, але в інший час бажано нічого, крім води, не вживати.


5. Вживайте їжу не пізніше як 2 години до сну.
Вечеряйте не пізніше, як за 2 години до сну. Саме цього часу потребує організм, що закінчити шлункове травлення і щоб їжа в основному перейшла у кишечник.
 6. Не вживайте шкідливих продуктів.
Існують особливо шкідливі продукти. Це консерви, особливо м’ясні і рибні, ковбаси, копченості, майонез, кава, какао, чорний чай, Кока-Кола, Фанта і майже всі газовані напої, кондитерські вироби. Бажано уникати також всього солоного, рафінованих рослинних олій, цукру і всіх продуктів, що його містять, столового оцту, спецій, раніше приготовленої їжі. Нарешті, радять обмежити вживання білого хліба з очищеного борошна і шліфованого рису (особливо хворим імалорухливим людям).


 7. Їжте фрукти, овочі, злаки, зелень.
Найкращою їжею для здорового харчування визнані фрукти, свіжі та варені овочі, злаки, зелень. Сюди ж можна віднести і горіхи. Найкраща їжа для дітей – молоко і кисломолочні продукти. Але з віком їх споживання звичайно знижується, хоча деякі люди продовжують вживати цю їжу до глибокої старості. Молоко і продукти з нього протипоказані при таких захворюваннях як хронічний риніт, фарингіт, бронхіт, трахеїт і ін. Непогана білкова їжа – зернобобові, але перетравлюються вони іноді важко, що часто обмежує їх застосування. М’ясо, риба, сир – концентровані білкові продукти. Без них цілком можна обійтися, а якщо і вживати, то хоча б не кожен день. Емпірично виведена норма споживання сиру – до 100 – 150 гр за один раз. З жирів найбільше міститься у вершковому і топленому маслі. Сметана у великій кількості порушує жировий обмін, від цього страждає печінка і з’являються вугрі.


 8. Харчуйтеся різноманітно.
Здорове харчування передбачає вживання широкого спектру продуктів. Бажано харчуватися різноманітно протягом дня і протягом тижня. Скажімо, на обід каша, на вечерю – картопля. Сьогодні – пшоно, завтра – рис і т.д. Деякі люди без жодної шкоди для організму (а, можливо, і з користю) харчуються досить одноманітно, але це вимагає спеціального тренування або спадкової схильності. Монодієти ж зазвичай застосовуються лише на обмежений термін для лікування або схуднення. Втім, після того, як організм звикне до натуральної їжі, він сам буде підказувати, що йому потрібно.

 9. Готуйте їжу з любов’ю.
Якщо готувати їжу у гніві, страху, роздратуванні, негативні емоції, накладаючись на їжу, будуть псувати її. Їжа вийде неприємною і шкідливою. І навпаки, якщо готувати в хорошому настрої та з любов’ю, їжа стане цілющою і смачнішою.

 10. Їжа повинна бути свіжою.
Якщо ви стали на шлях здорового харчування, то намагайтеся готувати на один раз. Повторно розігріте блюдо, навіть з холодильника, в кращому випадку несе одні калорії.


 11. Уникайте смаженого.
Смажені продукти найгірше засвоюються, подразнюють шлунок і кишечник, б’ють по печінці та нирках, а отже є ворогами здорового харчування. Якщо ж доводиться смажити, краще це робити на топленому маслі. Найбільш прийнятні способи термообробки – відварювання (особливо на пару) і запікання. Причому, як правило, чим простіше приготоване блюдо, тим більше в ньому зберігається цілюща енергія і цінні речовини і тим воно корисніше.


 12. Уникайте контрастних температур за один прийом їжі.
Турбуючись про здорове харчування, рекомендується уникати контрастних температур за один прийом їжі (холодний суп і гаряча каша, гаряча кава з морозивом і т.п.). Шкідлива також, як дуже холодна (з холодильника) їжа, так і дуже гаряча. Вважається, що холодні страви повинні мати температуру не нижче кімнатної, а гарячі – не обпалювати губи і рот, щоб не виникала необхідність дути на ложку.


 13. Вживайте рослинні продукти відповідно до сезону.
Багато дієтологів рекомендують вживати рослинні продукти зі своєї місцевості та в свій сезон. Правда, з нашою довгою зимою це правило працює не завжди.


14. Не переїдайтеся.
Шлунок після їжі має бути заповнений не більше, ніж на половину. Щоб не переїдати, можна питати самого себе, чи хочеться з’їсти шматочок черствого хліба, і коли таке бажання пропадає, вставати з-за столу.

 15. Не беріться одразу після їжі за роботу.
Не приступайте до важкої роботи одразу після їжі. Відпочиньте 20-30 хвилин. Ми маєм на увазі не лежати і не спати, а займатися активним відпочинком.

 16. Вживайте менше супів.
Майже повсюдно поширений міф про користь, навіть про необхідність супів. Це не так. Перша страва, можливо, потрібна, коли за нею слідує неоковирне друге – що-небудь на зразок картоплі з гуляшем або біляшів. При здоровому харчуванні супи, навіть вегетаріанські, зайві. Каші, овочі та інша нормальна їжа не потребує у шлунка попереднього розгойдування.

 17. Не пийте під час вживання їжі.
Не зловживайте напоями перед, під час або після прийому їжі. Запивати їжу, в принципі, допускається, але краще за все обходитися власною слиною. Виняток – дуже суха їжа. Вода або трав’яний чай можуть бути складовою частиною трапези, але після їжі хоча б близько години бажано утримуватися від пиття. У цілому за день радять випивати не менше 2-3 літрів (включаючи воду, що міститься у фруктах, овочах та іншій їжі). Обов’язковими вважаються прийоми води вранці, після пробудження, ввечері, перед сном і за півгодини перед кожним прийомом їжі. Ви самі є найкращим суддею щодо їжі та напоїв, які споживаєте. Якщо ви боретеся за здорове харчування, то потрібно знати особливості свого організму і кліматичних умов у яких живете та бачити, які види їжі і напоїв влаштовують вас найбільше і підтримують ваше розумове та фізичне здоров’я в нормальному стані. Уникайте їжі та напоїв, які викликають ненормальний жар чи холод в організмі і не можуть бути легко і належним чином перетравлені. Уникайте такої їжі, яка викликає чуттєве збудження або сонливість. У дуже холодному кліматі їжа і напої, що виробляють тепло необхідні, але в дуже жаркому кліматі тільки охолоджуюча їжа і напої сприятливі. Природа сама забезпечила різні країни різної флорою і фауною в різні сезони року.
І останнє правило, яке, втім, можна вважати першим. Не робіть з їжі ідола. Не робіть з їжі проблему. Будьте мудрі.


ПАМ’ЯТКА З БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ ДЛЯ УЧНІВ
ПІД ЧАС ОСІННІХ  КАНІКУЛ

Коли ідеш на канікули, ПАМ'ЯТАЙ:

1. Про дозвіл гуляти лише у призначених для цього місцях: на ігрових майданчиках, біля будинків, школи, у скверах і парках.
2. Про суворе дотримання правил дорожнього руху, про поведінку у транспорті, при посадці і висадці із транспорту.
3. Про дотримання правил протипожежної безпеки при користуванні електроприладами (телевізором, праскою, холодильником) та газом.
4. Про правила поведінки у місцях громадського перебування (під час екскурсій, культпоходів, зустрічей тощо).
5. Про правила поведінки біля ліній електромереж, залізничного полотна, поблизу водоймищ, на воді та льоду, поряд із будівельними майданчиками, відкритими люками, біля відкритих вікон, на балконі, сходах тощо.
6. Про правила користування і правила поведінки у ліфтах.
7. Про правила користування гострими, колючими предметами, ліками, протипожежним, сільськогосподарським, будівельним та іншим інвентарем.
8. Про необхідність мити руки  перед вживанням їжі, після ігор, фізичної праці, відвідування туалету.
9. Про категоричну заборону:
- чіпати незнайомі і вибухонебезпечні предмети;
- грати на проїжджій частині улиці або поблизу неї;
- відходити далеко від будинку, в якому мешкаєш;
- обігрівати приміщення газом;
- розпалювати вогнище;
- лазити по деревах і дахах;
- грати із чужими тваринами;
- збирати незнайомі види грибів і ягід;
- пити сиру воду;
 - самостійно виїзджати за місто, в ліс без супроводу дорослих (вчителів або батьків);
- вступати у контакт та впускати у квартиру або будинок незнайомих людей;
- перебувати на вулиці пізніше, ніж о 21.00.


ОБЕРЕЖНА ПОВЕДІНКА ПІД ЧАС КАНІКУЛ –
ЗАПОРУКА ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я!
ПРИЄМНИХ ТА БЕЗПЕЧНИХ ВАМ КАНІКУЛ!!!

                


ПАМ'ЯТКА ДЛЯ УЧНІВ
1. Допомагати товаришу. Не чекай, коли тебе попросять, допомагай коли бачиш, твоєї допомоги потребують інші.
2. Поважати старших. Поважай не тільки вчителя, батьків, а й усіх людей.
3. Пам'ятай: кожен дорослий гідний поваги як трудівник, як людина. Не засмучуй дорослих своїми поганими вчинками.
4. Навчатися та працювати на совість. Не дозволяй собі лінуватися, не чекай, коли, тебе змусять готувати уроки, примушуй себе сам.
5. Щодня робити хоча б одну добру справу. Будь чуйним: заспокой малюка, що плаче, пограйся з молодшим братом, сестрою, за невдачі підтримай товариша, допоможи мамі готувати обід або прибрати кімнату; переведи неспроможну людину через перехрестя; допоможи людині похилого віку; донести сумку з продуктами до житла; зроби закупівлю продуктів для інваліда.
6. Відпочивати й розважатися розумно, не заважаючи іншим працювати й відпочивати. Гуляючи містом, не галасуй, не кидай каміння, не зривай квітів, будь стриманим. Учися грати з товаришами, підкорятися загальним правилам гри.    
                             Це можуть усі, це можеш і ти!
1. Рано лягати спати і рано вставати.
2. Мати багато товаришів і серед них обов'язково вірного друга.
3. Займатися цікавими для себе справами тоді, коли виконано основну роботу.
4. Забувати образи, але пам'ятати, коли й за що ти образив іншого сам.
5. Не опускати рук перед труднощами. Якщо бути наполегливим — усе вдасться!




17 жовтня у нашому класі відбулася інформативна година « Рівноправ'я»
На світлинах члени гімназійного парламенту давали питання учням нашого класу. Ця інформативна година була для нас всіх пізнавальною. 



28 вересня у нашій гімназії пройшло свято “Осінній вернісаж„. На ярмарку учнями були представлені різні продукти. На світлинах наш клас продає дари осені.

 У Заліщиках гостювала Цариця Поділля
Зарваницька Мати Божа, утілена у чудотворній іконі. 

Поклонитися і подякувати за отримані
ласки прийшли разом з
дирукцією і класним керівником і ми, учні 
5-Б класу. 



У нашому 5-Б класі багато допитливих учнів, які проявляють цікавість згідно своїх уподобань до різних предметів.
Вони беруть активну участь у конкурсах, добре вчаться. Але серед них є дуже старанні учні! Ось вони перед вами на світлинах, їхня праця увінчалась нагородами:
Українець Софія
Яросевич Анастасія
Свистун Каріна
Диковицький Тарас
Лилик Дмитро.
Директор гімназії О. Д. Войчишин привітала їх, вручивши грамоти, а класний керівник Сушко Г. М. побажала учням нашого класу, щоб число переможців зростало.